Versions Compared

Key

• This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

Znane błędy i utrudnienia

Znane błędy

1. Aktywacja konta: w przypadku kont korzystających z maila w domenie ZHP, po aktywacji konta użytkownicy mogą otrzymać komunikat o błędnym linku aktywacyjnym. Jest to znany błąd, którym nie należy się przejmować. Aktywacja przebiega poprawnie - tylko komunikat jest błędny. Aby uniknąć tego błędu można przekopiować link zamiast klikać w niego.
  2. W Tipi wszystkie przemigrowane stopnie są aktywne, w związku z tym w raportach do liczby osób posiadających niższy stopień uwzględniane są także osoby ze stopniem wyższym (np. harcmistrzowie są liczeni także do puli podharcmistrzów). Błąd zostanie naprawiony przy najbliższej aktualizacji.

Utrudnienia

1. Eksport danych jest możliwy tylko dla 1000 lub mniej członków.

Migracja

Migracja danych z Ewidencji ZHP do nowego systemu była dużym wyzwaniem. Poniżej kilka informacji na co należy zwrócić uwagę, co nie zostało przeniesione i co należy skonfigurować ręcznie.

Wymagane działania

Info

W poniższej tabeli znajduje się lista działań, które trzeba będzie dokonać po ostatecznej migracji.

Nazwa modułu/funkcjiOpis wymaganego działania
Rodzaj jednostki - kręgiW nowym systemie dla kręgów można określić rodzaj (np. instruktorski lub starszyzny). Należy wybrać rodzaj kręgu w zakładce DANE, domyślnie jest to krąg instruktorski, ponieważ w starym systemie nie było takich danych więc nie mieliśmy możliwości ich zmigrowania.
Migracja adresówNiektóre adresy przemigrowane ze starego systemu mogą w polu miejscowość zawierać także informację o gminie, powiecie, województwie. Jest to spowodowane błędnym zapisem danych adresowych w starym systemie. Można usunąć te dane i pozostawić samą nazwę miejscowości.
Migracja nazw jednostek

Wszystkie nazwy podczas migracji zostały zamienione na zaczynające się wielką literą (w starym systemie nazwy w całości były zapisywane wielkimi literami). W niektórych przypadkach jest wymagana ręczna korekta nazwy. Przykłady:

• 111 Boguszowskie Drużyny Żółto-niebieskie111 Boguszowskie Drużyny Żółto-Niebieskie
  • 2 Szczep Harcerski im. Jana Iii Sobieskiego → 2 Szczep Harcerski im. Jana III Sobieskiego
Migracja bohaterów jednostek

Stary system umożliwiał dodanie informacji o bohaterze jednostki. Jednak w jednej z aktualizacji ta funkcja została wyłączona i część użytkowników dodawało bohatera w polu na nazwę dodatkową. W takich przypadkach może się zdarzyć, że bohater został zmigrowany dwa razy. Należy wtedy usunąć nazwę dodatkową:

• 2 Szczep Harcerski im. Jana Iii Sobieskiego Jana Iii Sobieskiego → 2 Szczep Harcerski im. Jana III Sobieskiego
Migracja nazwiskW nowym systemie nazwiska dwuczłonowe zostały zmigrowane do pól: nazwisko i nazwisko rodowe. W przypadku konieczności wyświetlania pełnego nazwiska, należy ręcznie w polu nazwisko wprowadzić odpowiednie dane.
Statusy NS/PróbneW nowym systemie istnieje możliwość zaznaczenia statusu jednostki. W starym tej funkcji nie było, więc nie była możliwa migracja danych w tym zakresie.
Data wyrażenia zgód RODOSystem eDeklaracja nie rejestrował dat wyrażania zgód. W związku z tym wszystkie daty są takie same i ustawione na dzień migracji do systemu.
Zgody RODONie wszystkie zgody RODO zostały przemigrowane. Niekiedy jedna osoba wypełniła eDeklarację kilka razy - w takich sytuacjach należy wypełnić zgodę jeszcze raz w systemie Tipi.
RozkazyW poprzednim systemie użytkownicy nie przykładali duże wagi do poprawności rozkazów w związku z tym mogą wystąpić liczne błędy związane z ich nazwami i duplikatami. W razie potrzeby pomocy, prosimy o zgłaszanie rozkazów na helpdesk.zhp.pl

Dane pominięte przy migracji

Info

Na poniższej liście znajdują się informacje o danych, które celowo nie zostały zmigrowane ze starego systemu.

1. Dokumenty członków ZHP (legitymacje zucha, książeczki harcerskie itp.) - moduł był wykorzystywany przez nielicznych użytkowników systemu, zrezygnowano z implementacji w nowym systemie
  2. Informacje o umundurowaniu jednostki - moduł był wykorzystywany przez nielicznych użytkowników systemu, zrezygnowano z implementacji w nowym systemie
  3. Informacje o zawodzie i wykształceniu - rezygnacja z migracji ze względu na przepisy związane z ochroną danych osobowych
  4. Zdjęcia członków ZHP

Naprawa błędów migracji

Info

Uwaga! Podwyższone uprawnienia i możliwość zgłaszania błędów związanych z migracją będą obowiązywały tylko w okresie 1 czerwca - 30 sierpnia.

Administratorzy i drużynowi będą mieli możliwość trwałego usunięcia części danych, które były błędnie zapisane w starym systemie i wraz ze wszystkimi danymi zmigrowane do nowego. Jeżeli nie wiesz jak usunąć jakąś daną lub nie masz wystarczających uprawnień - zgłoś się do administratora wyższego szczebla.

Ponadto przygotowaliśmy dedykowany formularz do zgłaszania błędów wynikających z migracji danych ze starego systemu, który znajdziesz tutaj: https://jira.zhp.pl/plugins/servlet/desk/portal/1/create/70.

Ponadto zachęcamy do szukania odpowiedzi na swoje pytania w rozdziale: Pytania i odpowiedzi.

Spis treści:

Table of Contents